Yeşil erik kilo verdirir mi? Yeşil eriğin 8 muhteşem faydası!

03.05.2018
4.123

Yazın haberici olan yeşil erik, en çok sevilen meyveler arasında. Kilo vermeden bağışıklığı güçlendirmeye, pek çok konuda faydaya sahip olan yeşil erikle ilgili önemli bilgiler sunuyoruz. Yeşil eriğin faydaları. Yeşil erik kilo verdirir mi?

REKLAM ALANI
Yeşil erik kilo verdirir mi? Yeşil eriğin 8 muhteşem faydası!

Yazın haberici olan yeşil erik, en çok sevilen meyveler arasında. Kilo vermeden bağışıklığı güçlendirmeye, pek çok konuda faydaya sahip olan yeşil erikle ilgili önemli bilgiler sunuyoruz. Yüksek Topuklar ekibi olarak sizler için yeşil eriğin faydalarını derledik.

Yeşil erik, C vitamini bakımından zengin ve yüksek miktarda lif içeren bir meyvedir. Ayrıca yeşil erikte, A ve K vitaminleri, sodyum, potasyum, protein, kalsiyum, fosfor bulunur. Besin değeri yüksek olan bu meyve, sağlık için de son derece faydalıdır. Peki, erik ağaçlarından olgunlaşmadan toplanan yeşil eriğin sağlığa faydaları nelerdir?

Yeşil erik sindirim sistemini düzenler!

Yeşil erik, sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlayarak, kabızlığı önler. Lif açısından zengin olduğu için, gaz, kabızlık gibi problemleri ortadan kaldırır. Kabızlık sorunu yaşıyorsanız, mevsimi geldiğinde her gün bir avuç yeşil erik yiyin.

Yeşil erik bağışıklığı güçlendirir!

Grip, soğuk algınlığı hatta kanser gibi ciddi hastalıklara karşı vücut direncini artırmak çok önemlidir. Bunun için, bağışıklığı güçlendiren besinler tüketmek gerekir. Yeşil erik de içerdiği C vitamini sayesinde, bağışıklık sistemini güçlendirir. Aynı zamanda, yüksek miktarda antioksidan içerdiği için vücudu serbest radikallere karşı korur.

Yeşil erik demir eksikliğini önler!

Yeşil erik, kalsiyum ve demir içerir. Bu sayede, vücutta kan yapımına yardımcı olur. Anemi gibi kırmızı kan hücrelerinin eksikliğinden meydana gelen hastalıkları engeller. Ayrıca, kansızlık nedeniyle yaşanan yorgunluk, kilo verememe, saç dökülmesi, hamile kalamama gibi sorunlara ortadan kaldırır.

Yeşil erik vücudu sıkılaştırır!

Yeşil erik, bağ dokusunu güçlendirici etkiye sahiptir. İçerdiği C vitamini, vücuttaki bağ dokularının sıkı kalmasını sağlar. Böylece daha sıkı, genç, sağlıklı bir bedeniniz olur. Ayrıca, kilo verince deride oluşan sarkmaları önler. Yeşil erik yiyerek, fit bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Yeşil erik akciğerdeki hasarları onarır!

Yeşil erik, astım, akciğer kanseri, soğuk algınlığı, öksürük gibi akciğer sorunlarını önlemeye ve gidermeye yardımcıdır. Özellikle sigara kullananlar için her gün bir avuç yeşil erik yemek, akciğerde meydana gelen hasarı bir nebze de olsa azaltır.

Yeşil erik gözlere ve cilde iyi gelir!

Yeşil erik içerdiği A vitamini sayesinde, göz ve cilt sağlığını korur. Özellikle yaşlılıkta artan görme sorunlarını önler.

Yeşil erik diş sağlığını korur!

Düzenli olarak yeşil erik yemek, diş etlerini güçlendirir. Sağlıklı diş etlerini korur, dişlerin daha güçlü olmasına yardımcı olur. Ayrıca, diş eti kanamalarını ve ağız kokusunu azaltır.

Yeşil erik kilo vermeye yardımcı olur!

Ara öğünlerde yeşil erik tüketmek, kan şekerini dengeler, tokluk hissini uzatır. Böylece, açlık krizlerini önlemiş olur. Yeşil erik, kan şekerini dengeleyici özelliği sayesinde kilo vermenize yardımcı olur. Ayrıca, düşük kalorili olduğundan, diyet yapanlar için ideal bir seçenektir. 100 gram yeşil erik, 46 kaloridir.

 Yeşil eriğin faydalarını öğrendiniz.

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

İçerik gönderebilirsiniz.